Už o pár dní budú zimné pneumatiky povinné

06.11.2015 10:08

Už o pár dní budú zimné pneumatiky povinné

 

K vzniku dopravnej nehody môže výrazne prispieť aj podcenenie stavu vozovky a neprezuté letné pneumatiky. Odborníci z Allianz – SP tvrdia, že hneď, ako teploty klesnú pod sedem stupňov Celzia, je potrebné pneumatiky prezuť na zimné. Zákon o cestnej premávke určuje používanie zimných pneumatík na osobné autá počas necelých piatich mesiacov. Začiatok ich používania je povinný už o desať dní, 15. novembra, a v užívaní by mali byť až do 31. marca. Okrem stanoveného obdobia ich treba "obuť" aj vtedy, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námrazy. V opačnom prípade sa vodiči vystavujú riziku dopravnej nehody a pokuty od polície. Na to, aby boli nové zimné pneumatiky správne optimalizované na zimný terén, potrebujú najazdiť aspoň tristo kilometrov.

V zime na cestách neriskujte

Zimné pneumatiky sú svojím osobitným dezénom a gumenou zmesou na zimných cestách podstatne bezpečnejšie než letné, ktorých brzdná dráha na snehu a ľade je dlhšia minimálne o 20 percent. Napríklad, už pri rýchlosti 50 kilometrov za hodinu sa vozidlo so zimnými pneumatikami pri brzdení zastaví pred priechodom pre chodcov, s letnými však až 8 metrov za ním.

Špeciálna kaučuková zmes, z ktorej sú zimné pneumatiky vyrobené, ich robí mäkšími, čo spolu so špecifickým dezénom zabezpečí podstatne lepšiu priliehavosť k vozovke. "Už v prípade dažďa zabezpečia zimné pneumatiky podstatne kratšiu brzdnú dráhu vozidla, nehovoriac o tom, ak je vozovka pokrytá snehom, ľadom alebo súvislou vrstvou námrazy," hovorí Jozef Hrdý, riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz – Slovenskej poisťovne.

Pravidlo 80/20

Letné pneumatiky sú v zime nebezpečné aj na suchých cestách. Podľa expertov zo skupiny Allianz pri prejazde zákrutou umožní mäkká zmes zimnej pneumatiky jej miernu deformáciu, ktorá je potrebná pri prenášaní adhéznych síl medzi pneumatikou a vozovkou. Letné pneumatiky sú v dôsledku nízkej teploty príliš tvrdé, v zákrutách sa nedeformujú, a auto by sa tak kvôli tomu mohlo dostať skôr do šmyku.

Škola šmyku SuperDRIVE uvádza, že je dôležité pamätať na pravidlo 80/20. Znamená to, že zimná pneumatika má v lete až 80 percent schopností letnej pneumatiky (brzdenie, stabilita v zákrute, zrýchľovanie), no naopak, letná má v zime len 20 percent zo schopností zimných plášťov. Platí teda pravidlo – lepšie zimné v lete, ako letné v zime.

Jednoduchý test dezénu zimných pneumatík

Na jednoduchý test bezpečnosti zimných pneumatík vám stačí jediná eurová minca. "Vložte mincu do zárezu na pneumatike. Ak vidíte zlatý okraj mince, znamená to, že hĺbka dezénu nedosahuje predpísané minimum 4 milimetre a vaša pneumatika už nie je dostatočne bezpečná," radí Jozef Hrdý z Allianz – SP. Vymeniť staré zimné pneumatiky za nové sa odporúča každých šesť rokov, a to bez ohľadu na to, či pri teste s jednoeurovou mincou nevidíte jej zlatý okraj. Po šiestich rokoch totiž gumená zmes pneumatík stvrdne, je krehká a jej priliehavosť k vozovke sa tým výrazne zníži. Omnoho bezpečnejšie však je, ak má dezén dvojnásobnú hĺbku. Dokazuje to aj vypočítaná brzdná dráha zimných pneumatík s rôznou hĺbkou dezénu na snehu.

Nové pneumatiky s dezénom 8 mm Brzdná dráha X
Ojazdené pneumatiky s dezénom 6 mm Brzdná dráha X + cca 20 %
Ojazdené pneumatiky s dezénom 4 mm Brzdná dráha X + cca 50 %
Ojazdené pneumatiky s dezénom menej ako 4 mm Brzdná dráha X + cca 70 %

Ako je to s poistením?

"V prípade, ak na letných pneumatikách spôsobíte nehodu, Allianz – Slovenská poisťovňa si pri takýchto škodách zväčša neuplatňuje zníženie poistného plnenia. Treba si však uvedomiť, že takouto bezohľadnosťou vodiči neohrozujú len seba, ale aj bezpečnosť a životy spolujazdcov a ostatných účastníkov cestnej premávky," upozorňuje Jozef Hrdý z Allianz – SP.

V   havarijnom poistení   je poisťovňa oprávnená primerane znížiť poistné plnenie, ak došlo k poškodeniu alebo zničeniu vozidla z dôvodu, že nebolo udržiavané v riadnom technickom a výrobcom predpísanom stave (napríklad slabý účinok bŕzd, deformácia náprav, pneumatiky s ojazdeným dezénom, poškodenie pruženia a tlmičov, zjavné unikanie paliva a oleja, poruchy v osvetlení, zjavné poruchy podvozku alebo karosérie a podobne). Technici pri obhliadkach poškodených motorových vozidiel pre výpočet technickej hodnoty pneumatiky zaznamenávajú ich rozmer, značku a druh a merajú hĺbku dezénu. Uvedený údaj je potrebný predovšetkým pri výpočte všeobecnej ceny vozidla v prípade totálnej škody alebo krádeže, nakoľko pneumatiky tvoria v priemere 3 percentá z celého vozidla.

V povinnom zmluvnom poistení má poisťovňa nárok na náhradu poistného plnenia alebo jeho časti, ktoré za klienta vyplatila z dôvodu škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla, ak spôsobil škodu motorovým vozidlom, o ktorom vedel, že jeho technická spôsobilosť nezodpovedá podmienkam na používanie v premávke na pozemných komunikáciách podľa osobitého predpisu. V oboch prípadoch Allianz – SP pristúpi k zníženiu poistného plnenia iba vtedy, ak nevyhovujúci stav vozidla bol príčinou spôsobenej škody.