Zrážka so zverou

04.01.2016 15:58

Dni sa skracujú, cesty sú mokré a šmykľavé, časté sú ranné hmly, znížená viditeľnosť, zvyšuje sa aj riziko zrážky so zverou a iných kolízií. Upozorňuje na to aj                 polícia.

Ako nás informovala hovorkyňa košickej polície Jana Mésarová, zrážka zvieraťa spadá do kategórie nehôd nezavinených vodičom, preto vodič nedostane pokutu ani vtedy, ak privolá políciu. "Nehodu spôsobenú stretom so zverou treba nahlásiť polícii, ktorá kontaktuje zástupcu užívateľa poľovného revíru, pretože ten má právo nakladať s uhynutou zverou. Policajný zápis o nehode pomôže tiež pri riešení poistnej udalosti s poisťovňou," spresňuje policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Škody bývajú vysoké

Ako dodáva, škody na vozidle bývajú vysoké, vo väčšine prípadov vyššie ako je zákonom stanovené minimum, kedy treba privolať políciu. Väčšina nehôd sa stáva v noci, kedy nemusí byť na pohľad zrejmý rozsah poškodenia auta, ani výška škody. V jarných mesiacoch prudko stúpa počet nehôd v dôsledku zrážky so zverou. Mnohé z nich sa neskončia iba usmrtením zvieraťa a zničením auta, ale aj zranením posádky.

Pozor na pytliactvo!

Kto odvezie z miesta nehody zver, dostáva sa do rozporu so zákonom a hrozí mu obvinenie z pytliactva. "Pri manipulácii so zverou platia zákonom stanovené pravidlá (značky na označenie ulovenej, alebo uhynutej zveri vlastní a eviduje iba užívateľ poľovného revíru), ktoré jednoznačne určujú, kto a za akých podmienok môže zver ošetriť, označiť a prepravovať," informuje policajná hovorkyňa Jana Mésarová.

Ako zabrániť škode, a ako znížiť riziko zrážky s divou zverou na minimum?

Základnou prevenciou je znížiť rýchlosť jazdy na miestach, na ktorých dopravné značenie upozorňuje na zvýšený výskyt zvery. V kritických oblastiach zvýšte pozornosť najmä počas ranných a večerných hodín, keď je vysoká zver najaktívnejšia. Pokiaľ ste videli cez cestu prejsť jedno zviera, je možné, že za ním vybehnú ďalšie, keďže srny, jelene alebo diviaky sú len zriedka mimo svojho stáda či skupiny. "Ak vám divá zver vbehne na cestu, dupnite na brzdu a snažte sa ju zahnať trúbením. Nikdy na ňu neblikajte, najmä diaľkovým svetlom, môže ju to oslepiť a zostane tak bez pohnutia stáť," dodáva na záver policajná hovorkyňa Jana Mésarová.