Slováci nebohatnú, extrémne sa zadlžujú

11.10.2016 10:55

Slováci nebohatnú, extrémne sa zadlžujú

 

Rast finančného majetku domácností vo svete sa výrazne spomalil. V roku 2015 stúpol len o 4,9 percenta, čím len o niečo presiahol tempo rastu ekonomiky.V predchádzajúcich troch rokoch pritom rástli finančné aktíva domácností až dvojnásobne.

Vyplýva to z výsledkov 7. štúdie skupiny Allianz, ktorá skúma majetok a dlhy domácností vo viac ako 50-tich krajinách sveta. Štúdia Global Wealth Report naznačuje, že dobré časy sa pre väčšinu krajín sveta, vrátane Slovenska, skončili. "Vývoj finančných aktív dosiahol kritický bod. Extrémna monetárna politika stráca svoj vplyv na ceny aktív. Hnacia sila rastu aktív tak už neexistuje. V kombinácii s neustále klesajúcimi úrokovými sadzbami tak vyhliadky pre sporiteľov nie sú ružové," povedal Michael Heise, hlavný ekonóm skupiny Allianz.

Dlhy Slovákov presiahli úspory
Nebohatnú ani Slováci. Ich finančné aktíva rástli menej ako je východoeurópsky priemer, zato dlhy Slovákov stúpajú najviac v regióne. S úsporami vo výške 5300 eur za minulý rok, obsadili Slováci 40. miesto v rebríčku, rovnako ako v minulom roku. Náš hrubý finančný majetok vzrástol o 4,3 percenta, čo je menej ako svetový aj regionálny priemer. Predbehli nás Česi, ktorí postúpili na 26. priečku s čistými úsporami 12 614 eur, ale aj Poliaci s úsporami 6540 eur a dokonca aj Bulhari, ktorí majú našetrené v priemere 6370 eur. V dvadsiatke najbohatších obyvateľov sa ani tento rok neumiestnila žiadna z východoeurópskych krajín. Najvyššie sa z nášho regiónu umiestnilo Slovinsko, ktoré skončilo na 25. mieste.

Pri skúmaní dlhov Slovákov, sa do hodnotenia premietol aj aktuálny hypotekárny boom u nás. Dlhy Slovákov za minulý rok sa totiž vyšplhali až na 5570 eur a predstavovali 51 percent, čo výrazne presahuje východoeurópsky priemer (štáty, ktoré sú členmi EÚ), ktorý je na úrovni 33 percent. Slovenské domácnosti vynikajú aj v zhodnocovaní svojich aktív. Až 64 percent svojich úspor majú uložených na bankových účtoch, termínovaných a sporiacich vkladoch. Je to najviac spomedzi východoeurópskych krajín, ktoré v priemere držia iba 45 percent svojich aktív v bankách.

Vyspelé krajiny stagnujú, ťahúňom je Ázia
Celkovo stagnácia najviac zasiahla Európu, USA a Japonsko. Bohatstvo domácností v západnej Európe stúplo za minulý rok len o 3,2 percenta a domácnosti v Spojených štátoch si polepšili len o 2,4 percenta. Na opačnej strane rebríčka sa ocitli domácnosti v ázijských krajinách, s výnimkou Japonska, keď ich finančný majetok stúpol o 14,8 percenta. Ťahúňom je najmä Čína, aj vďaka rozširujúcej sa tamojšej strednej triede. Premietnuté do čísel, na vrchole rebríčka sú opäť Švajčiari, kde má v priemere každý obyvateľ nasporených 170 589 eur. V tesnom závese sú Spojené štáty s úsporami vo výške 160 949 eur a s väčším odstupom zastávajú 3. priečku Briti s úsporami na úrovni 95 600 eur.