Kedy prezúvať ?

20.10.2016 09:03

  Jeseň prináša aj nižšie teploty, s blížiacimi Dušičkami sa už mnohí vodiči poberú do servisov na výmenu pneumatík za zimné. Dokedy je to na vašom uvážení a kedy je to povinnosť?


Na Slovensku je používanie zimných pneumatík povinné, ak je na vozovke súvislá vrstva snehu alebo ľadu.

Ak ešte nemáte prezuté - ideálny čas na výmenu pneumatík je vtedy, ak je priemerná teplota pod 7C tri dni po sebe.

Z hľadiska bezpečnosti pri zimných pneumatikách platí pravidlo 4x4x4. Prezuť treba všetky 4 kolesá, dezén musí byť min. 4 mm a na jedných zimných pneumatikách jazdiť maximálne 4 roky.

Zimné pneumatiky: Ako je to u našich susedov?

Okrem Českej Republiky a Rakúska, kde používanie zimných pneumatík stanovuje legislatíva, táto povinosť neexistuje. Napriek tomu Vám však prezutie na zimné odporúčame kvôli bezpečnosti. A navyše, ak by ste v zahraničí spôsobili poistnú udalosť, poisťovňa Vám môže zamietnuť poistné plnenie a škody budete musieť uhradiť z vlastného vrecka.

Rakúsko

Vodiči v Rakúsku sú povinní používať od 1.11. do 15.4. zimné pneumatiky v prípade, ak je vozovka pokrytá súvislou vrstvou snehu, snehovej kaše alebo ľadu.

Za zimné pneumatiky sa považujú aj tie s označením "M+S" ("M.S." alebo "M&S"). Zimné pneumatiky s hĺbkou dezénu menej ako 4 mm sú pri kontrole považované za letné.

Náhla zmena počasia vodiča neospravedlňuje, nakoľko je povinný sledovať predpoveď počasia, a predvídať zmeny poveternostnej situácie. To platí aj pri plánovaní cestovania z nižšie položených oblastí do hôr.

Alternatívou môže byť použitie letných pneumatík so snehovými reťazami, a to najmenej na dvoch poháňaných kolesách. Táto možnosť je však možná iba pri súvislej a dostatočne hrubej vrstve snehovej pokrývky na vozovke.

V prípade, že vodič v zimnom období používa letné pneumatiky, mal by mať vo výbave vozidla minimálne jeden pár funkčných snehových reťazí. Jedná sa však len o odporúčanie, nie o povinnosť, takže vodič nemôže byť pokutovaný, ak reťaze vo výbave nemá a vozovka je suchá... Je však povinný si ich nasadiť ak sa počasie zhorší – a teda prakticky ich musí vo vozidle mať.

V prípade nedodržania vyššie uvedených predpisov hrozí vodičovi pokuta vo výške 35 EUR.

Ak spôsobí vodič s letnými pneumatikami v zime nehodu, poisťovňa môže odmietnuť pokryť vzniknuté škody v plnej výške, pokiaľ bude uznané, že zimné pneumatiky mohli nehode zabrániť.

Česká Republika

V ČR platí povinnosť použitia zimných pneumatík od 1.11. do 31.3. Minimálna hĺbka dezénu je 4 mm a musia byť obuté na všetkých kolesách. Do roku 2011 táto povinnosť platila len na určitých úsekoch označených značkou "Zimní výbava".

Maďarsko

V Maďarsku neexistuje všeobecná povinnosť používania zimných pneumatík, ALE súčasťou povinnej výbavy v zime sú snehové reťaze. Ak ich nemáte, môžu Vás na hraniciach otočiť.

Poľsko

V Poľsku nie je povinnosťou mať obuté zimné pneumatiky, no vzhľadom na polohu tejto krajiny použitie zimných pneumatík odporúčam.