Diaľničné nálepky si už nebudeme lepiť na sklo

23.09.2015 14:41

Diaľničné nálepky si už nebudeme lepiť na sklo, od januára možno začneme platiť elektronicky

 

V Maďarsku sa nálepky na sklo už roky nelepia. V Rakúsku aj Česku uvažujú o zmene zastaraného systému.

Možno už od decembra zavedie Národná diaľničná spoločnosť novú formu spoplatnenia diaľnic pre osobné autá.

Diaľničné nálepky si už nebudeme nalepovať na sklo, ale nás buď nasníma mýtna brána tak ako dnes kamióny, alebo spustíme systém, aký majú v Maďarsku.

V prvom prípade by sme si museli zakúpiť takzvanú OBU jednotku, ktorú budeme mať v aute, v druhom ju netreba, systém by nasnímal len značku vozidla a vodič by mal doklad o zaplatení.

Systém by mal byť plne funkčný od 1. januára 2016.

Zaplatíme rovnako alebo menej

Ceny diaľničných nálepiek, ktoré ostanú zrejme ešte rok v platnosti, sa ani pre budúci rok meniť nebudú, potvrdil to hovorca rezortu dopravy Martin Kóňa.

Aj v roku 2016 tak budú motoristi platiť za ročnú známku 50 eur, za mesačnú 14 eur a desaťdňová výjde na 10 eur.

Nová - elektronická - forma spoplatnenia by mala vodičov výjsť dokonca lacnejšie. A ak by aj nie, isto to nebude drahšie ako dnes, tvrdí to Ondrej Matej z Inštitútu pre dopravu a hospodárstvo.

Vysvetľuje to tým, že štát do systému investuje milióny eur, ktoré zaplatí súkromnej firme a okrem toho odpadnú náklady na tlač a distribúciu papierových nálepiek.

"Všetky detaily by mali byť známe do konca septembra. Ak by boli problémy s funkcionalitou systému, zavedenie elektronického spoplatnenia pre autá sa môže oneskoriť o rok," povedal Matej.

V októbri ukončia funkčný test

Národná diaľničná spoločnosť chcela novú formu spoplatnenia zaviesť už od začiatku roku 2015, no nestalo sa. Diaľničiari totiž v súťaži nevybrali načas firmu. Dnes je už jasné, že spoplatnenie pre osobné autá bude rovnako ako mýto pre kamióny prevádzkovať SkyToll.

Systém by mal stáť okolo 35 miliónov eur. Víťaz súťaže SkyToll zatiaľ detaily nového systému nekomunikuje.

SkyToll v zmysle zmluvy predloží Národnej diaľničnej spoločnosti projektový plán implementovania služby. Následne začne funkčný test navrhovaného riešenia.

"Ukončenie funkčného testu a definovanie harmonogramu budovania služby predpokladáme začiatkom októbra 2015, kedy bude verejnosť informovaná o ďalších podrobnostiach," povedala hovorkyňa NDS Eva Žgravčáková.

Ako je známe, v roku 2010 kamionisti pre zavedenie mýta zablokovali viaceré slovenské cesty, po niekoľkodňovom štrajku Ficova vláda ustúpila a ako kompromis zaviedla zníženú sadzbu spotrebnej dane na naftu o 11 centov na liter, čo v konečnom dôsledku znížilo cenu litra nafty o 13 centov. To platí dodnes.

Ako je to dnes:
Diaľničné nálepky si dnes kupujú vodiči áut do 3,5 tony. Ťažšie vozidlá, autobusy či kamionisti podliehajú spoplatneniu formou mýta.
Nálepku si vodiči kupujú na čerpacej stanici, na pošte, v novinových stánkoch či predajniach tabaku.
Následne si ju lepia na pravú časť predného skla z pohľadu vodiča. Po vypršaní platnosti sú podľa zákona povinní nálepku odstrániť, aby zbytočne nebránila vo výhľade. Inak hrozí pokuta do 50 eur.

Ako to bude po novom:
Rok alebo dva by malo platiť prechodné obdobie, t. j. vodič si môže vybrať medzi starou a novou formou spoplatnenia.
Od 1. januára, možno už od decembra 2015 bude možné zaplatiť za používanie slovenských diaľnic a rýchlostných ciest aj elektronicky.
Buď na to SkyToll využije existujúci systém mýtnych brán pre nákladiaky, alebo sa využije systém, ktorý funguje v Maďarsku. V prípade mýta si vodič musí zakúpiť palubnú OBU jednotku.
Ako doklad o zaplatení tam slúži lístok z pokladne predajcu, ktorý diaľničnú známku nahrádza. Kupujúci musí predávajúcemu podpísať kópiu bločka. Platí sa aj SMS alebo cez internet, pri elektronickej platbe dostane vodič potvrdzujúcu správu s autorizačným kódom.

Nemci spoplatnia diaľnice v roku 2016

V Maďarsku sa nálepky na sklo už roky nelepia. V Rakúsku aj Česku uvažujú o zmene zastaraného systému, nálepky tam vodiči lepia dodnes.

V Nemecku sa má od roku 2016 zaviesť spoplatnenie diaľnic aj pre vozidlá do 12 ton, vrátane osobných automobilov. Presný dátum ešte nie je známy. Isté však je, že systém bude fungovať elektronicky.

Pôvodný návrh spoplatniť diaľnice len pre cudzincov neprešiel. Poplatky budú platiť všetci vodiči s tým, že Nemci dostanú daňovú úľavu alebo úľavu na povinnom zmluvnom poistení.

Pre porovnanie, Nemecko má diaľničnú sieť dlhú 12 000 kilometrov, Slovensko 700, Česko približne 1200, Rakúsko 2100. Do týchto čísiel sú zarátane aj rýchlostné cesty.