Ako postupovať a na čo nezabudnúť, ak sa pri lyžovaní zrazíte s niekým na svahu

05.12.2017 09:21

 

Okrem zdravotných problémov po páde či zrážke na lyžiach vedia človeku život poriadne znepríjemniť aj nemalé finančné výdavky, ktoré so sebou takéto poistné udalosti prinášajú. Problémy po páde na lyžiach vie pritom zmierniť správna voľba poistenia.

Ak sa pri lyžovaní zraníte, liečbu úrazu, hospitalizáciu či trvalé následky vám poisťovňa preplatí z vášho úrazového poistenia.

Časté sú však prípady, keď ľudia na svahu nezrania len seba, ale aj iného lyžiara. Náklady na ošetrenie, hospitalizáciu, transport, či na zničené lyžiarske vybavenie poškodeného pritom znáša ten, kto zrážku zavinil. Domáhanie sa odškodnenia trvalých následkov neraz končí až na súde.

Netreba podceňovať aj "nevinnú zrážku", kde sa nikomu "nič" nestalo a potom Vás prekvapí , že sa od Vás požaduje náhrada za újmu na zdraví

Tieto položky môžu vyjsť aj na desaťtisíce eur. Napríklad transport vrtuľníkom stojí zhruba 25-tisíc eur. Aby sa nestalo, že lyžovanie takto neplánovane naruší rodinný rozpočet, lyžiari by si mali uzatvoriť okrem svojho úrazového poistenia aj cestovné poistenie. Náklady na úraz pri lyžovačke v zahraničí sa totiž môžu vyšplhať aj na viac ako 100-tisíc eur. Zdravotné poistenie z toho pritom vykryje len minimum.

Európsky zdravotný preukaz totiž nekryje náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach, nekryje ani spoluúčasť pacienta v štátnych zariadeniach, takisto nie vždy pokrýva náklady na transport a vôbec nerieši právne služby. Pritom práve tieto položky sú pri poistnej udalosti najvyššie.

Podstatné je aj to, že k cestovnému poisteniu získava klient automaticky asistenčné služby. Môže ich kontaktovať kedykoľvek v prípade núdze – 24 hodín denne 7 dní v týždni. Práve tu klientovi poradia správny postup, čo robiť v prípade, ak sa k niekým zrazil na svahu. Ak v zahraničí dôjde k zrážke s iným lyžiarom, klientom neodporúčame podpisovať doklady, ktoré sú písané v cudzom jazyku, ak daný jazyk neovládate.

Na svahoch by sa ľudia mali tiež vyhýbať konzumácii alkoholu. Ak totiž pod jeho vplyvom zrania seba alebo niekoho iného, môže to byť dôvodom na krátenie poistného plnenia. "Na lyžovačke rozhodne odporúčame používať prilby. Osobitne v krajinách, v ktorých to prikazuje zákon, pretože porušenie tohto príkazu môže mať tiež za následok krátenie poistného plnenia.