Ako ušetriť ? Vyhnite sa týmto finančným hriechom

13.02.2017 18:11

Len ťažko vychádzate od výplaty k výplate? Možno ovládate, ako by ste mali s peniazmi narábať, avšak len teoreticky. Na čo sa oplatí dať si pozor?

Väčšina z nás, Slovákov, má na účte len minimálnu finančnú rezervu a na splátky dáva približne tretinu príjmu. Alebo akú-takú hotovosť nechávame len tak ležať ladom na bežnom účte. Aké sú podľa finančno-poradenskej spoločnosti Partners Group najtypickejšie finančné hriechy, ktorým sa treba vyhnúť?

1. Neuvážene sa zadlžujete

Máte na krku samé dlhy, úvery či splátky. Už takmer vôbec vám nezostávajú peniaze na bežný život. Zablikala vám v tejto chvíli varovná kontrolka s nápisom "dlhová pasca"? Väčšine ľudí sa rozozvučí siréna až keď je neskoro. Stačí dočasný výpadok príjmu a upomienky sa začnú sypať spolu s problémami ako kocky domino. Najväčším hriechom je pôžička na bežnú spotrebu. Platíte vysoké úroky a ak vám vypadne príjem, hoci len na chvíľu, dlhy vám nik neodpustí.

2. Nevytvárate si žiadnu finančnú rezervu

Už týždeň pred výplatou vám na účte zíva nula a z odhodlania odložiť niečo bokom zase nebude nič. Zaskočiť vás môžu aj banality, ako napríklad pokazené auto či požiadavka dieťaťa na zaplatenie školského zájazdu. Práve finančná rezerva je to, čo vám pomôže tieto situácie preklenúť. Odborníci odporúčajú optimálnu výšku 6-násobok mesačného príjmu, treba si však tvoriť postupne. Po malých čiastkach, ktoré si každý mesiac, hneď po výplate, odložíte bokom.

3. Peniaze ponechávate napospas inflácii

Peniaze skryté pod perinou strácajú na hodnote, dokonca aj na bežnom účte na tom nebudú o nič lepšie. Ak ste konzervatívnejší investor, využite radšej termínované vklady. Odvážnejší môžu skúsiť konzervatívne investície do zaistených fondov, fondov peňažného trhu alebo dlhopisových fondov. Vždy sa oplatí rozložiť peniaze do viacerých produktov – dosiahnete vyššie zhodnotenie a zminimalizujete riziko.

4. Impulzívne míňate na nepotrebné veci

Utekáte hneď po výplate do obchodného centra, aby ste si mohli hneď urobiť radosť niečím novým, pekným a … nepotrebným? Robíte chybu, treba nakupovať plánovane. Majte však svoje výdavky pod kontrolou. Naplánujte si, koľko chcete mesačne minúť na oblečenie, zábavu, šport, a toho sa držte. Disciplína sa v tomto prípade skutočne oplatí.

5. Stenšujú sa vám úspory na dôchodok

Len skorá príprava vám umožní slušný život na dôchodku a čím skôr začnete, tým lepšie pre vás. Avšak, ak už raz dlhodobo sporíte, držte sa pojmu – dlhodobo. Skutočne nie je dobrý nápad siahnuť na vygenerovaný obnos ihneď, ako sa vám pokazí televízor. Na tieto účely má slúžiť prevádzková finančná rezerva.

6. Neviete rozlíšiť pasíva od aktív

Častým dôvodom zlých finančných rozhodnutí je práve neschopnosť rozoznať, čo sú to aktíva a čo pasíva. Pritom je to také jednoduché: aktívum je niečo, čo mi peniaze prináša a pasívum vám zase, naopak, peniaze berie. A ak chcete financiám porozumieť viac, opýtajte sa napríklad finančného sprostredkovateľa.

7. Podpoistený alebo vôbec nepoistený majetok

Svoje bývanie a domácnosť má poistené menej ako polovica Slovákov. Zvyšok s poistením stále váha a vystavuje sa riziku. Na prípadné riziká myslite radšej vopred. Akákoľvek oprava si dnes vyžaduje značnú finančnú injekciu. Zúfalé situácie však nevyžadujú zúfalé riešenia. Ročné poistné je v týchto prípadoch zanedbateľná čiastka, no ušetrí vám mnoho starostí.

8. Životné poistenie vnímate len ako doplnok

Náš život, ako aj život našich blízkych, závisí od mnohých nepredvídateľných okolností. Každý deň sme vystavení nielen rizikám úrazu pri dopravných nehodách, na ulici, pri športe a v práci. Práve dobre nastavené životné poistenie vnesie do vašich životov istotu a pomôže vám zabezpečiť sa proti širokému spektru rizík. Pre živiteľov rodín a ľudí s hypotékou by malo byť dokonca základnou výbavou.

9. Neinvestujete vôbec a do ničoho

Nezhodnocovať peniaze je chyba. Základnou otázkou, na ktorú by mal každý investor poznať odpoveď, je: prečo investovať? Prečo peňažné prostriedky odložiť a minúť ich neskôr? Odpoveď je jednoduchá. "Neinvestujeme, aby sme dosiahli výnos, ale aby sme dosiahli svoje potreby a ciele."

10. Radíte sami sebe, aj to často zle

Keď nás niečo bolí, ideme k lekárovi. Ak však máme nedostatky vo finančnom plánovaní, hľadáme radu u rodiny, známych či na internete. Svojho odborníka na financie dnes využíva len nepatrná časť Slovákov. Pritom vo vyspelých krajinách Európskej únie je mať svojho profesionála na finančné plánovanie rovnakou samozrejmosťou, ako mať svojho právnika, lekára či záhradníka.